HONOR ROLL

ang wee hiong all-round excellence award recipients

Name
CT
Year of award
MATTHEW RYAN TEO
18S7F
2020
TSAI CHIN HOWE
18S7J
2020
ONG LI XIN, RANDELLE
18S7F
2020
ANG ZYN YEE
18S6E
2020
QUAH HUI TING, LYNETTE
18S7G
2020
TEO MING CHONG RYAN
18A15
2020
TAN WANTING MEGAN
18S7B
2020
REBECCA ONG JIA MIN
18S7F
2020
TANG TAI RAN
18A14
2020
SHAWN CHENG WEI XUAN
18A14
2020
TITUS HUTCH JR YIM YI ZHENG
18S76
2020
DAI SIYANG, CALVIN
18A14
2020
TANG TAI RAN
18A14
2020
CHIA JIA NUO DANIEL
18S60
2020
TEO ZHI HAO
18S7J
2020
TOH WEI CHUAN
17A15
2019
ANG SHERMAINE
17A14
2019
TIMOTHY TAN ZHEN XIN
17S7D
2019
LIM JUN KAI JORDAN
17A14
2019
YIP HUI BING (PRISCILLA)
17S6F
2019
OOI REN AN
17S7B
2019
EIW TSE GAO FLANDERS
17S7B
2019
NEO XUAN LING
17S65
2019
YANG CHUN WEI
17S6G
2019
GUI MING JIANG
17S60
2019
ONG JIE MIN
17S73
2019
CHUA SHITONG CHARMAINE
17S75
2019
THUNG YOU XUAN
16A14
2018
YAP KIHAN
16S7G
2018
WONG TZE SHENG, MILTON
16A15
2018
SHI PENG YI PENNY
16A15
2018
JOSHUA OOI WEI JIN
16S79
2018
KEEFE NG WEE SIONG
16S74
2018
LIU CHUNXI
16S7F
2018
PHUA JUE YU
16A15
2018
CHIANG YAN QI
16S7D
2018
MARKUS LEO
16S6Q
2018
LYDIA HE SHUN ZHE
16S6Q
2018
HARRIS SONG JUN JIE MUHAMMAD DANIAL
16S7B
2018
YEO TENG WEI
16A15
2018
SHARMAINE KOH MINGLI
16A14
2018
WONG YU JUN, ZANE
16A14
2018
AU WEI HOE
16A14
2018
JIANG QIAN FENG
15S61
2017
ELAINE YEO
15A12
2017
KELLY-ANN LEE JIA YING
15A15
2017
WANG JIALE
15S7D
2017
AUDREY HAU WEI YEE
15A14
2017
BRYAN YAN KAI JIE
15A14
2017
ISAAC HAN LI YANG
15S7D
2017
WONG SHI LE
15S7B
2017
LEE SHAO JIE, TIMOTHY ETHAN
15A14
2017
JOSEPH JOHNATHAN ZHAO ZHIWEI
15S68
2017
LOH JIA YI
15S7G
2017
NG WEI KAI
15S7H
2017
SUI YIHAO ABRAHAM
15S7B
2017
BENJAMIN TAN KYE JYN
15S7B
2017
CHANG YI NING
15A14
2017
YI KUISHUAI
14S7B
2016
GOH SHUE LONG LEONARD
14S7B
2016
TEO MIN RU
14A14
2016
LUA JIONG WEI
14A14
2016
ZANE CHEE YONG WEI
14A15
2016
ONG HUAN YUN, JORDAN
14A15
2016
CHUA SUE YU
14S60
2016
ANG JUN TECK ROYSTAN
14A14
2016
JOY PEH YIN KAI
14A15
2016
LOW MING LOON, DANYON
14A14
2016
WANG PEIXUAN
14A14
2016
NATALIE YU CHIN WEN
14S7B
2016
LIM SONG JIE, BRAM
14S7B
2016
JINA LIM JIA XUAN
14S70
2016
BRYAN TAN KWANG SHING
14A15
2016
HENG YI XIN
13S72
2015
YAU JIA MIN, CHERYL
13A14
2015
CHEONG JIA HAO, CLARENCE
13S6C
2015
ONG XIN JIE
13A15
2015
CHEN ZI YING CHLOE
13S72
2015
CHIANG YAN LI
13S7B
2015
LIM SHENG YANG
13S7G
2015
CHAN CHIN KIAT
13S72
2015
LIM YU XIN
13S72
2015
GOH HUI MIN
13S7B
2015
HO JIN YANG
13S7B
2015
LONG JUN DA, DARREL
13A15
2015
LOO LI YANG
13S7B
2015
HIA RUI LE, JOSHUA
13A15
2015
LIM TZE ETSUKO
13A14
2015
CHUA YI ZHE GABRIEL
13A14
2015
ANG HUI XUAN, PEARLY
13A15
2015
EDMUND LAU JIA HAO
12S69
2014
TEO ZHI PING
12A15
2014
TAN GUAN YOU
12S6G
2014
LIM MING KIT
12S65
2014
TAN POH BOON JOHN
12S6P
2014
ALETHEA RAELYN TAN YI LING
12A14
2014
LIM WOON YEE
12S65
2014
YIP PEARL
12A12
2014
ANG JIE
12S75
2014
KHAN AZFER ALI
12A14
2014
ARTURO NEO YONG YAO
12S72
2014
THAM WAN QING
12S7B
2014
EE JING HUI DINNIE
12A14
2014
DANIEL TAN HAN JIE
12S68
2014
WANG PO EN
12S7D
2014
PETER CHEN YANG NIKHIL DANIEL
12S73
2014
TOH ZHENG XIANG
11S7B
2013
KENNETH JOSEPH TAN YOONG SHENG
11S74
2013
LIAN KAY HIAN
11A14
2013
YAP WEI HANG TIMOTHY
11A15
2013
MAUNG THET NAING WIN @ EDMUND NG
11S74
2013
YAP ZHE YOU RYO
11S7K
2013
MARCUS LEE JIAN YING
11S65
2013
WONG MEI-YU ESTHER
11A15
2013
HU YONGDA
11S61
2013
LEE SHI YAN
11S70
2013
CAI ANNI
11S7B
2013
SEAH WEN YAN JASLYN
11S75
2013
ANG JIA WEI
11S7F
2013
GLENDA KEE LI TING
11S67
2013
JOEL TEO JIN WEI
11S7B
2013
SARAH SIAW MING HUI
10A15
2012
TAN KATRINA MAY TAN
10S70
2012
LOOI QIN EN
10S60
2012
EE FENG HUI DILEEN
10A15
2012
LEONG YUAN YUH
10S72
2012
LING HAN
10S69
2012
CHIONG SI HUI JOYCE
10S68
2012
CHONG SHI CHENG
10A15
2012
LEOW ZHI TING
10S78
2012
YEO BING LIN
10S6H
2012
ALEXANDER LIM GENG WANG
10S78
2012
NG LI KI
10A15
2012
SIM MENG YING
10S7F
2012
IZUMI TAN CHUEN
10S60
2012
TEE REN LING ALICIA
10A14
2012
CHAN CHI LING
09A15
2011
KANG HUI MIN MICHELLE
09A15
2011
CHAN LING YI ERYN
09S7N
2011
TAN E-AN ZECH
09A14
2011
BENJAMIN NG TZE WEE
09S7B
2011
CHUA YI YI
09S7B
2011
LEE JIAN XING CLEMENT
09S6K
2011
LIU YINGDA
09S6K
2011
TAN WEN SHAN
09S64
2011
NATALIE NG SHI-MIN
09A15
2011
AKILAN SHANMUGARATNAM
09A14
2011
NIGEL POH ZI XIANG
09A14
2011
CHUA HERN HERN
09A14
2011
KOH MINGMING
09A16
2011
KOH ZHAN WEI AARON
09A14
2011
LI XIAO YAO
08S63
2010
TOH JIA JUN
08A15
2010
TAY JIAN HUA
08S6K
2010
PANG KHANG WEN
08S70
2010
ANG QI YAN
08S7B
2010
ANG ZHE WEI JEREMY
08A15
2010
EE YING HUI DINA
08S7B
2010
ADELE TEE REN QI
08A14
2010
TAN XIN YI KELLIE
08A15
2010
YOONG MAY-WEN MELISSA
08A15
2010
LU YONGQUAN
08S6K
2010
WONG QI HAN
08A14
2010
DONG YANG ZI
08S7B
2010
SOH KAH LOKE
08S66
2010
CHNG LUEY CHUN
08A10
2010

Lim Nai tian recipients community service award recipients

Name
CT
Year of Award
Award Type
Ang Yi-Jean
18S7A
2020
Team
Lai Rei Yi
18S63
2020
Team
Kenny Cheng Zhen Hong
18S62
2020
Team
Fong Kang Wei
18S62
2020
Team
Jolene Gan
18A15
2020
Team
Ang Feng Aaron
18S7E
2020
Individual
Juay Liang Jing
18S7A
2020
Team
Neo Shao Yun
18S77
2020
Team
Lo Xi Yu
18A11
2020
Team
Rachel Lau Li Ee
18S7A
2020
Team
Alicia Lim Yenting
18S7A
2020
Team
Andrea Peh Jie Yi
18S77
2020
Team
Carolyn Tay Ying Ting
18S7A
2020
Team
Valerie Yip Fang Hong
18S62
2020
Team
Teo Yue Qi
18A15
2020
Team
Chloe Tan
17S79
2019
Team
Krystal Koh
17S6C
2019
Team
Teo Jer Rei
17S65
2019
Team
Tan Kai Hsi Joel
17S65
2019
Team
Cheung Weiying
17S71
2019
Team
Choo Yi Xuan
17S63
2019
Team
Chen Xin Yang
17S6K
2019
Team
Felicia Kwala
17S74
2019
Team
Tan Yi Qing
17S77
2019
Team
Tan Sze Ing
17S64
2019
Team
Tan Kai Hsi, Joel
17S65
2019
Individual
Chong Qi Yuan
17S73
2019
Team
Lam Hui Qing
18S7H
2019
Team
Gladys Loo
17S71
2019
Team
Ma Jie Ying
17S77
2019
Team
Tan Jing Jie
16S63
2018
Team
Lai Yuen Sheng
16S70
2018
Team
Chiang Yan Qi
16S7D
2018
Team
Ng Ding Xuan
16S7J
2018
Team
Tai Yan Yee
16S74
2018
Team
Ellie Lew Yi Ting
16S75
2018
Individual
Linus Leong Yu Hao
16S6K
2018
Team
Anastasia Hariyanto
16S68
2018
Team
Pang Xian Zheng
16S7J
2018
Team
Chan Jun Jie
16S62
2018
Team
Cheong Jia Sheng
16S74
2018
Team
Ng Wen Kai
16S7G
2018
Team
Ramesh Yoheshwer
16S7D
2018
Team
Tan Tuan Ying
16S7F
2018
Team
Calvin Chen You Jia
16S63
2018
Team
Edgar Foo Zern Hon
15S70
2017
Individual
Lisa Sitoh
16A14
2017
Team
Zhang Zhe Xin
15S68
2017
Team
Josea Evan
15A15
2017
Team
Charmaine Chua
15A15
2017
Team
Zane Leow
15S68
2017
Team
Benjamin Neo
15S7J
2017
Team
Terrence Hoon
15S66
2017
Team
Gabriel Chu
16S7F
2017
Team
Jerika Sia
15S73
2017
Team
Goh Su Ning
15A15
2017
Team
Yang Jia Yee
15S7C
2017
Team
Eugene Kam
15S61
2017
Team
Nicole Tan
15S73
2017
Team
Simon Teo
15S6G
2017
Team
Tan Yi Ying
14A15
2016
Team
Seah Shao Xuan
14S6G
2016
Individual
Lum Shun Yi, Richelle
14A14
2016
Team
Bryan Lim Jin Kai
15S7C
2016
Team
Veronique Yue
14S73
2016
Team
Kwek Lixuan
14A12
2016
Team
Neo Qi Xun, Xavier
14S62
2016
Team
Beatrice Kanika Techawatanasuk
14A14
2016
Team
Jeremy Nicholas Teo
15S66
2016
Team
Ng Aik Yang
14A10
2016
Team
Lee Theng, Claudia
14S6C
2016
Team
Chan Yi An
14S7G
2016
Team
Kok Cheng Hui, Faith
14S70
2016
Team
Isabella Eleanor Nubari
14A15
2016
Team
Zhang Xiaomenghan (Simon)
15S65
2016
Team

Tan Keong Choon Leadership/Excellence Award (CCA)

Name
CT
Year of Award
Award Type
SERENA WONG MUN RUI
16S71
2017
Tan Keong Choon Leadership Award (CCA)
WOO JUNE TING
16A10
2017
Tan Keong Choon Leadership Award (CCA)
CCA Group: Track & Field
-
2017
Tan Keong Choon Excellence Award (CCA)
CCA Group: Canoe
-
2017
Tan Keong Choon Excellence Award (CCA)
ANG SHERMAINE
17A14
2018
Tan Keong Choon Leadership Award (CCA)
PAN YANQI, QUINCE
17A15
2018
Tan Keong Choon Leadership Award (CCA)
KEVIN CHANG JON KIT
17S7F
2018
Tan Keong Choon Leadership Award (CCA)
NEO XUAN LING
17S65
2018
Tan Keong Choon Leadership Award (CCA)
CCA Group: Music & Dance
-
2018
Tan Keong Choon Excellence Award (CCA)
CCA Group: Canoe
-
2018
Tan Keong Choon Excellence Award (CCA)
CCA Group: Astronomy Club
-
2018
Tan Keong Choon Excellence Award (CCA)
CCA Group: Concert Band
-
2018
Tan Keong Choon Merit Award (CCA)
CCA Group: Cross-Country
-
2018
Tan Keong Choon Merit Award (CCA)
CCA Group: Fencing
-
2018
Tan Keong Choon Merit Award (CCA)
CCA Group: Humanities & Current Affairs
-
2018
Tan Keong Choon Merit Award (CCA)
CCA Group: Volleyball
-
2018
Tan Keong Choon Merit Award (CCA)
ONG KANG JUN
18S69
2019
Tan Keong Choon Leadership Award (CCA)
TITUS HUTCH JR YIM YI ZHENG
18S76
2019
Tan Keong Choon Leadership Award (CCA)
ANG FENG, AARON
18S7E
2019
Tan Keong Choon Leadership Award (CCA)
CCA Group: Music & Dance Group
-
2019
Tan Keong Choon Excellence Award (CCA)
CCA Group: Canoe Group
-
2019
Tan Keong Choon Excellence Award (CCA)
CCA Group: Chinese Society
-
2019
Tan Keong Choon Merit Award (CCA)
CCA Group: Softball
-
2019
Tan Keong Choon Merit Award (CCA)
CCA Group: Touch Rugby
-
2019
Tan Keong Choon Merit Award (CCA)
CHIN JHIN TZE
19S6G
2020
Tan Keong Choon Leadership Award (CCA)
GOH XIN NI
19A15
2020
Tan Keong Choon Leadership Award (CCA)
CHUA KAI MING
19S6G
2020
Tan Keong Choon Leadership Award (CCA)
CCA Group: Music & Dance
-
2020
Tan Keong Choon Excellence Award (CCA)
Scrience Students Research Club
-
2020
Tan Keong Choon Excellence Award (CCA)
CCA Group: Canoe
-
2020
Tan Keong Choon Excellence Award (CCA)
CCA Group: Choir
-
2020
Tan Keong Choon Merit Award (CCA)
CCA Group: String Ensemble
-
2020
Tan Keong Choon Merit Award (CCA)
CCA Group: Basketball
-
2020
Tan Keong Choon Merit Award (CCA)
CCA Group: Touch Rugby
-
2020
Tan Keong Choon Merit Award (CCA)
CCA Group: Student Ardent
-
2020
Tan Keong Choon Merit Award (CCA)
CCA Group: Outdoor Ed Student Comm
-
2020
Tan Keong Choon Merit Award (CCA)

Seah boon thong book prize recipients

Name
CT
Year of award
Chim Xin Yu
20S6N
2020
Ang Yvette
20S7D
2020
TAN SIN YEE GWYNETH
19S76
2019
SOH KE WEI
19S73
2019
CHAN YENG HSIN JOVIN
18S7E
2018
TAN HUI LING
17S69
2017
NG XIANG HUI
16S7A
2016
CHUA SHU MIN
16S63
2016
CHANG WEI JIE JERROY
15S7D
2015
FOONG SHI YUN MANDY
15S7G
2015
HENG YI QUN
14S6G
2014
NICOLE ELLEN JAMES
13S75
2013
ONG JING LONG EDMUND
12S67
2012
CHOONG MING ZHE
11S60
2011
NG JUN DA NELSON
10S65
2010

HCJC aLUMNI UNDERGRADUATE SCHOLARSHIP

Name
Year of Award
CT
ARISSA RASHID
2019
17S6C
TAN LAI HENG
2018
13S67
SOON LING WEI, NATHANIEL
2017
14A10
MOK JUN NENG
2016
14S6P
YEO HEU MING JEREMY
2014
12S65
GERMAINE TAN SU YIN
2012
10S78